GLASS & CERAMICS / Ceramics / Bowl 8996554
*
nr 899 6554
BOWL
Kina, blå / vitt, 1700-/1800-tal, längd: 30, höjd: 8,
Kina, blå / vitt, 1700-/1800-tal, längd: 30, höjd: 8
Estimate:
1000
Sold:
SEK 1100
Auction date:
Monday June 9 2014
at 19:11:22
- Bid history
Time
Bidder
Bid
6/6 12:02:27
1
700 kr
7/6 19:31:55
2
800 kr
9/6 16:26:14
3
1.000 kr
9/6 18:46:47
4
Vinnande bud
9/6 18:47:13
4
justering av budtak
- Specialauktion
- Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
*
BOWL
nr 899 6554
BOWL
Kina, blå / vitt, 1700-/1800-tal, längd: 30, höjd: 8,
Kina, blå / vitt, 1700-/1800-tal, längd: 30, höjd: 8
Estimate: | 1000 |
---|---|
Sold: | SEK 1100 |
Auction date: |
Monday June 9 2014 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
6/6 12:02:27 | 1 | 700 kr |
7/6 19:31:55 | 2 | 800 kr |
9/6 16:26:14 | 3 | 1.000 kr |
9/6 18:46:47 | 4 | Vinnande bud |
9/6 18:47:13 | 4 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.